Uprawa konopi w Polska

Uprawa konopi w Polska

Cannabis sativa różni się od swojego kuzyna Cannabis indica, który jest zakazany w Polska, zawartością THC (tetrahydrokannabinolu) . Konopie podlegają przepisom francuskim i europejskim, dopuszczającym w Unii Europejskiej odmiany o zawartości mniejszej niż 0,2% THC. Używane nasiona muszą więc być certyfikowane i zarejestrowane w katalogu europejskim. 

Pomimo tych ograniczeń, Polska jest zdecydowanie największym europejskim producentem konopi, jak podaje EIHA (Europejskie Stowarzyszenie Konopi Przemysłowych) wykres poniżej:

 

Polska lider konopi w Europie - Mama Kana
Powierzchnia upraw konopi w Europie w 2016 roku (w hektarach)

Choć uprawa konopi sięga początków ludzkości, to w XX wieku prawie zanikła z powodu braku zainteresowania. Dziś przeżywa renesans zainteresowania, o ile doskonale odpowiada na oczekiwania społeczne i środowiskowe.

Konopie to szczególnie wytrzym ała roślina, która nie jest podatna na choroby. Jego szybki wzrost i niskie zużycie energii sprawiają, że jest łatwy w uprawie, bez GMO i pestycydów. Jej cykl życiowy trwający od czterech do pięciu miesięcy pozwala na szybką uprawę z interesującym plonem. Konopie są więc uprawą korzystną ekonomicznie i ekologicznie. 

Francuski przemysł uwzględnił te zalety i oferuje uprawę konopi bez GMO, herbicydów, fungicydów i insektycydów.

Podmioty sektora francuskiego są zrzeszone w kolegium producentów i przetwórców(Interchanvre) rozlokowanych na czterech krańcach Polska.

Aktorzy sektora konopnego w Polska - Mama Kana

 Podmioty francuskiego sektora konopi

Podmioty sektora francuskiego działają na rzecz kultury ekoodpowiedzialnej. Od zbiorów po obróbkę przemysłową, proces jest w 100% mechaniczny i nie stosuje się żadnych środków chemicznych.

Ponadto prawie połowa produkcji (45%) jest wykorzystywana lokalnie, co sprzyja biogospodarce.

Jej walory i różnorodność rynków zbytu czynią z konopi "samorodek" świata rolniczego.

Sektor ten jest jednak nadal mało rozpoznawalny i to do nas wszystkich należy obrona francuskich konopi. Poprzez nasze wybory, jako dystrybutorzy i konsumenci, możemy pomóc sektorowi w potwierdzeniu jego mistrzostwa i nagłośnieniu wysiłków podejmowanych w zakresie innowacji, poszanowania środowiska i odpowiedzialności społecznej. 

Źródła: InterChanvre

Powrót do bloga

Zostaw komentarz

Należy pamiętać, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed publikacją.